Breaking-News

महोत्तरीके सभ क्रसर उद्योग बन्द करबाक निर्णय

Please follow and like us:

जनकपुरधाम फागुन ०२ गते । जिल्ला समन्वय समिति जिल्लाक सभ क्रसर उद्योग बन्द करबाक निर्णय कएलक अछि । समितिक बुधदिन सम्पन्न बैठक स्थलगत अनुगमनमे नदीजन्य पदार्थके अवैध दोहन आ उत्खनन भेल निष्कर्ष निकालैत सभ क्रसर उद्योग बन्द करबाक निर्णय कएने जिल्ला समन्वय समिति जनओलक अछि ।
एहिसँ पहिने जिल्ला अनगुमन समिति नदीजन्य पदार्थक ठेक्का बन्दोबस्त, राजश्व असुली आ क्रसर उद्योगसभक दर्ता नवीकरणसहितक विवरण स्थानीय तहसँ मँगने छल । मुदा कोनो स्थानीय तह विवरण नहि देने समिति जनओलक अछि ।
महोत्तरीमे एखन ५० सँ अधिक क्रसर उद्योग आ बाउल प्रशोधन उद्योग सञ्चालनमे रहल बताओलगेल अछि । मुदा समन्वय समितिक तथ्यांकअनुसार जिल्लामे ६ टा क्रसर उद्योगमात्र सञ्चालनमे देखलगेल अछि ।
चुरे क्षेत्रमे क्रसर उद्योगकेँ कडाइ कएलाक बादो क्रसर उद्योगसभ जिल्लाक दक्षिण क्षेत्रतर्फ सञ्चालन होइत आबि रहल अछि । महोत्तरीक बर्दिवास नगरपालिका –७ स्थित किसाननगर आ ९ मे रहल रातु नदी आ नदी उकास क्षेत्रसँ एक्साभेटर लोडर प्रयोग करैत सभसँ अधिक अवैध रुपेँ नदीजन्य सामग्री उत्खनन होइत आएल अछि ।
रातु नदी क्षेत्रसँ अवैध उत्खनन नहि भेल कहैत नगरपालिका एखन नदी उकास क्षेत्रसँ भऽ रहल अवैध उत्खननप्रत मौन अछि । गत आशिन २८ गते बर्दिवास नगरपालिका १८ टा क्रसर उद्योगकेँ गैरकानुनी उत्खनन बन्द करबालेल पत्र पठओलाक बादो अवैध उत्खनन नहि रुकल अछि ।
पूर्व–पश्चिम राजमार्गक रातु पुलसँ एक किलोमिटर दक्षिणमे रातु नदी आ नदीक उकास क्षेत्रमे निर्वाध रुपेँ २० फिट गँहिर खधिया खनि कऽ उत्खनन भऽ रहल अछि । रातु नदीक अवैज्ञानिक उत्खननसँ भूमिगत स्रोतसभ सुखलाक कारण पिबएबला पानिक समस्या सेहो उत्पत्र भेल अछि ।
रातु नदी आ नदि उकास क्षेत्रमे भऽ रहल अवैध उत्खननके जिल्ला समन्वय समितक सभापति, जिल्ला प्रशासन कार्यालयक प्रमुख, जिल्ला प्रहरी कार्यालय प्रमुख, बर्दिवास नगरपालिकाक प्रमुख सहितक टोली अनुगमन कएने छल ।

Have your say