Breaking-News

‘व्यापारी वर्गमे उत्साहहीन दशमी’

Please follow and like us:

जनकपुरधाम २६ । एहि वर्षक दशैं बुधदिनसँ शुरु भऽ चुकल अछि । दशैं शुरु हएबाक संगहि जनकपुरसहित देशभरि चलहपहलमे वृद्धि भेल अछि । जनकपुर बाहर रहल व्यक्तिसभ दशैं मनाबएले धमाधम घर घुुरि रहल छथि । अपन अपन घर आएल व्यक्तिसभ दशैं मनाबएलेल उत्साहित देखलगेल छथि ।
विभिन्न मन्दिरसभमे दशैं अवधिभरि होबएबला पूजा जनकपुरक रौनकता बढओने अछि । जनकपुरक राजदेवी मन्दिरसहित दर्जनौं स्थानमे दुर्गा पुजा भऽ रहल अछि । भिन्सर ४ बजेसँ मन्दिरसभमे पुजा करबाले श्रद्धालुसभक भिड रहल करैत अछि । आ, साँझमे सेहो मन्दिरसभमे श्रद्धालुसभक चहलपहल रौनकता बढओने अछि ।
जनकपुरमे चहलपहल बढलाकबादो एहि वर्षक दशैं एतुका व्यापारी व्यवसायीसभकेँ उत्साहित नहि बनओने अछि । बेरबेरके मधेश आन्दोलन आ गत वर्ष स्थानीय चुनवाक कारण प्रभावित भेलाकबादो एहि वर्ष दशैंमे निक व्यापार व्यवसायक आशा छल, एतुका व्यापारी वर्गमे । मुदा, विगतके वर्ष जँका एहुबेर ओतेक उत्साहित नहि छथि, स्थानीय व्यापारी ।
समय पर सडक निर्माण कार्य पुरा नहि भेलाकबाद दशैं शुरु भेलाकबादो बजारमे खरिददारसभक भिड नहि अछि । विगतमे दशैं शुरु होइते उपभोक्तासभक भिड रहल करैत छल मुदा एहि वर्ष सेहो दशैं शुरु भऽ चुकल अनुभूति नहि भऽ सकल स्थानीय जनक चौक पर रेडिमेड कपडाक दोकान सञ्चालन करैत आएल एक व्यापारी बतओलन्हि ।
दशैंमे जनकपुरक प्रमुख व्यापारिक केन्द्र रहैत अछि जानकी मन्दिर, जनक चौक आ सोनापट्टी । मुदा, एखन ई क्षेत्र अस्तव्यस्त अछि । तोडफोडक कारण दोकानसभ सञ्चालनमे नहि आबि सकल अछि तऽ पैदल चलफिर करबालेल सेहो रास्ता नहि अछि । दोकान आ रास्ता दुनु नहि रहलासँ एतुका व्यापारीबीच एहि वर्षक दशैं निरस बनल व्यापारीसभ बतबैत छथि ।
दशैंके नजदिक आबि कऽ बजार आ सडक अस्तव्यस्त भेलाक कारण व्यापारीसभमे उत्साह नहि देखलगेल जनकपुर उद्योग वाणिज्य संघक वरिष्ठ उपाध्यक्ष जीतेन्द्रप्रसाद साह बतबैत छथि । मन्दिर अगलबगल पुजा करएबलासभक भिड देखलगेलाकबादो बजार सुनसान रहल कहैत दशैंमे व्यापार व्यवसाय शुन्य रहल साह बतओलन्हि ।
‘दशैंके नजदिक मुख्य बजारक घरसभ तोडफोड कएलगेल अछि, चलफिर करबालेल रास्ता नहि अछि,’ वरिष्ठ उपाध्यक्ष साह कहलन्हि,‘रास्ता आ दोकान नहि रहल अवस्थामे सामान खरिद करबालेल के आओत ? सोनचाँदी बजारमे आदमी नहि अछि, व्यापार ध्वस्त भेल अछि ।’ सामान बिक्रि होएत कि नहि एहि डरसँ व्यापारीसभ सामान लओनाई सेहो छोडि देने हुनकर कहब छन्हि ।
तहिना धनुषा च्याम्बर अफ कमर्र्सक अध्यक्ष विजय साह सेहो दशैंमे जनकपुरक व्यवसाय शुन्य प्रायः रहल बतओलन्हि । दशमीके समयमे घरसभ तोडलगेलाक कारण बजारमे उपभोक्तासभ अओनाइ बन्द कऽ देने अध्यक्ष विजय बतओलन्हि ।
‘दशैं शुरु भऽ चुकल अछि मुदा राजदेवी मन्दिर आ जानकी मन्दिर जएबाक रास्ता नहि अछि,’ ओ कहलन्हि,‘मुख्य बजारमे रास्ता नहि रहल अवस्थामे सामान खरिद करबालेल के आओत ?’ निर्माण कार्यमे ढिलाइ व्यापारीसभक लेल एक प्रकारक जरिवाना रहल हुनकर कहब छलन्हि । सरकारक गलत नीतिके कारण महँगाई बढलासँ सेहो बजारमा अधिक उत्साह नहि देखलगेल ओ बतओलन्हि ।

Have your say